MENU
2025-04-09

Czy ogrzewanie sufitowe jest konkurencją dla podłogowego?

3.jpeg

 

Dlaczego ogrzewanie sufitowe może być skuteczniejsze od podłogowego?

Mimo istnienia od wielu lat folii grzejnych do ogrzewania sufitowego ECOFILM® C liczba instalacji ogrzewania podłogowego w domach jednorodzinnych jest wielokrotnie większa w porównaniu do ogrzewania sufitowego.

Jednym z powodów jest mylne wyobrażenie o rozprzestrzenianiu się ciepła w pomieszczeniu

Nasza wiedza często ogranicza się do przekonania, że ciepło unosi się do góry. W związku z tym ogrzewanie sufitowe wydaje się pozbawione sensu. W rzeczywistości ciepło nie unosi się do góry, lecz rozprzestrzenia się do zimniejszego środowiska we wszystkich kierunkach. Unosi się tylko ciepłe powietrze, ponieważ jest lżejsze.

Przy ogrzewaniu sufitowym pod sufitem tworzy się warstwa ciepłego powietrza o grubości około 20 cm. Ta lżejsza warstwa nie zapada się i nie pozwala, aby zimniejsze powietrze z dołu docierało do sufitu. Sufit nie jest chłodzony, jego temperatura wzrasta i składowa promieniowania zaczyna się zwiększać. Jest to to samo zjawisko, które możemy zaobserwować na przykład przy piecach kaflowych czy gorących kaloryferach – już w odległości jednego, dwóch metrów odczuwamy ciepło promieniujące ze źródła.

Promieniowanie to nie ogrzewa powietrza, lecz ciała stałe, na które pada. Najintensywniejsze promieniowanie występuje w kierunku prostopadłym do płaszczyzny źródła - w przypadku ogrzewania sufitowego ciepło promieniuje na podłogę, meble i częściowo na ściany, a następnie powierzchnie te ogrzewają powietrze w pomieszczeniu. Z wyjątkiem wspomnianej 20-centymetrowej warstwy pod sufitem, nawet przy ogrzewaniu sufitowym, temperatura powietrza jest taka sama na całej wysokości pomieszczenia (różnica między temperaturą na wysokości kostki i głowy osoby stojącej wynosi zaledwie 0,7°C).

Elektryczne ogrzewanie sufitowe jest doskonałym źródłem ciepła promieniowania

Ogrzewanie podłogowe czy sufitowe: który system jest lepszy? Przeprowadzone pomiary wykazują, że obydwa systemy są równoważne. Istnieje niewielka różnica w proporcji składnika promieniującego; pod tym względem ogrzewanie sufitowe foliami ECOFILM C wypada nieznacznie „lepiej” – 84% – niż ogrzewanie podłogowe (77%). Nawet przy niskich temperaturach powierzchni oba układy charakteryzują się bardzo wysokim udziałem składników promieniujących ( źródło FENIX TRADING s.r.o.).

Elektryczne ogrzewanie sufitowe jest zatem doskonałym źródłem ciepła promieniowania. Jest to kolejna istotna zaleta w porównaniu z systemami ogrzewania ciepłym powietrzem, które z kolei nie emitują żadnego promieniowania, przez co organizm nie odbiera ich w sposób pozytywny i w pełni.

Z praktycznego punktu widzenia, nieco wyższa temperatura podłogi jest korzystna dla ogrzewania podłogowego, ponieważ może zapewnić odczucie większego komfortu. Wadami natomiast są pewne ograniczenia przy wyborze pokrycia podłogi oraz konieczność wcześniejszego podjęcia decyzji o rozmieszczeniu mebli i sprzętów, aby nie zasłaniać niepotrzebnie ogrzewanej podłogi.

Dzięki ogrzewaniu sufitowemu użytkownik ma praktycznie pełną swobodę w rozmieszczeniu mebli, a istotną zaletą jest także szybsza reakcja na wymogi regulacyjne. Obecnie nowe budynki są bardzo wrażliwe na zyski ciepła, zarówno ze światła słonecznego, jak i ze źródeł wtórnych, a jeśli system grzewczy nie zareaguje dostatecznie szybko, pomieszczenia się przegrzewają.

Pod tym względem ogrzewanie sufitowe jest zdecydowanie bardziej elastyczne niż ogrzewanie podłogowe. Ograniczeniem ogrzewania sufitowego jest konieczność łączenia go z sufitami z płyt gipsowo-kartonowych, które niekoniecznie muszą stanowić część konstrukcji.

Folia grzewcza ECOFILM® C ułatwia montaż ogrzewania sufitowego

Folie ECOFILM® C podgrzewają płyty gipsowo-kartonowe sufitowe, które następnie działają jak panele promiennikowe. Zasada działania jest taka sama, jak w przypadku paneli ECOSUN®, jednak system działa przy temperaturach niższych o połowę i rozłożonych na większym obszarze. Promieniowanie jest mniej intensywne, pomieszczenie jest lepiej pokryte, dlatego system ten jest bardziej komfortowy.

Ponieważ w przeciwieństwie do podłogi, wyższa temperatura sufitu nie stanowi problemu dla konstrukcji sufitu, folie ECOFILM® C produkowane są w mocach 140 W/m² i 200 W/m². Szerokość folii wynosi 500 i 400 mm, tak aby pasowała do siatki systemowej struktur SDK. W ofercie znajdują się również folie o obniżonym zużyciu energii 100 W/m², przeznaczone specjalnie do domów niskoenergetycznych i pasywnych.

Więcej informacji na temat ogrzewania sufitowego można znaleźć na stronie ECOFILM C