Elektryczne systemy grzejne przeciwoblodzeniowe stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Odśnieżony i suchy podjazd do garażu, schody wejściowe czy instalacja rynnowa bez sopli i nawisów śnieżnych to nie tylko wygoda eksploatacji budynku, ale również większe bezpieczeństwo dla ludzi.
System przeciwoblodzeniowy składa się z kabla grzejnego (różnej mocy i długości), układu sterującego ( termostatu, regulatora) oraz elementów montażowych ( siatki, taśmy, opasek..).
Kable grzejne montuje się:
- w rynnach – luźno wpuszczony ( kabel samoregulujący ELSR-N/LS) lub zamontowany za pomocą klipsów do łańcucha (ECOFLOOR®).
Kable grzejne montuje się w trakcie wykonywania, instalacji rynnowej.
Montaż kabli nie narzuca specjalnych wymagań konstrukcyjnych ani technicznych dla rynien.
Po montażu system jest niewidoczny.
W instalacjach przeciwoblodzeniowych stosowane są zestawy grzejne o mocach jednostkowych od 20 do 30W/m.
Wybór odpowiedniej mocy uwarunkowany jest typem przewodu grzejnego (o stałej mocy ECOFLOOR ® lub samoregulujący ELSR-N/LS-N/LS ), lokalizacją (rynna metalowa lub PCV itp.) oraz rodzajem układu sterowania (praca ręczna, termostat, regulator z czujnikiem wilgotności i temperatury).
Jeśli chodzi o dobór mocy instalacji grzejnej powinniśmy brać pod uwagę nie tylko minimalne temperatury występujące zimą na danym obszarze geograficznym (niższe np. na Suwalszczyźnie, wyższe w województwach zachodnich), ale też czynniki chłodzące, jak np. występujące silne wiatry, wysokość nad poziomem morza, narażenie systemu cieplnego na chłodzenie …
Zmniejszanie wartości mocy daje pozorne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej (system mniejszej mocy dłużej pracuje i zużywa więcej energii), użytkownik powinien ograniczać zużycie energii poprzez zastosowanie odpowiedniego systemu sterowania lub lokalizacji elementu grzejnego.
DOBÓR 4FREE
Dobór optymalnego rozwiązania jest sprawą złożoną. Dlatego zachęcamy klientów w razie wątpliwości do skorzystania z bezpłatnej pomocy naszej firmy na etapie projektowania obiektu biuro@fenix-polska.pl
Odrębnym problemem są zamarznięte rynny. Tu zastosowanie znajdują przewody samoregulujące typu ELSR-N/LS (przewód z ekranem ochronnym), które umieszczone luźno w rynnach i rurach spustowych gwarantują swobodny odpływ zalegającego śniegu i lodu bez względu na temperaturę otoczenia. Dzięki odpornej na działanie promieniowania UV powłoce oraz specjalnie dobranej charakterystyki grzejnej (w temp. 0°C 20W/m przy suchej rynnie i 30w/m w wodzie lub lodzie) przewody te są najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem ogrzewania rynien. Można je stosować zarówno w rynnach metalowych, jak i plastikowych. Zmiana mocy grzejnej przez przewód daje znaczne oszczędności energii (około 50%) w porównaniu z systemami opartymi o przewody oporowe grzejące z jednakową mocą na całej długości rynny.
Dodatkową zaletą instalacji przeciwoblodzeniowej wykonanej luźno leżącymi przewodami samoregulującymi jest brak utrudnień przy uprzątaniu rynien z zalegających liści.
Uwaga! Dla koryt odpływowych wyłożonych materiałami bitumicznymi proponujemy wersję przewodu z powłoką fluoropolimerową (LT28-J).
≡ Praktyczna porada
Dzięki zastosowaniu termostatów obsługa wszelkich systemów ogrzewania staje się
w pełni automatyczna. Do sterowania małych mocy polecamy układ z termostatem ETR, natomiast duże moce warto sterować ekonomicznym regulatorem ETR2 lub ETO2
z czujnikiem temperatury i wilgotności (detektor śniegu i lodu).
Kable grzejne samoregulujące
Kable grzejne stałooporowe